Az önfelszívó szivattyúk felszíni telepítésű szivattyúk, amelyek alkalmasak maximálisan8 méter mélyről lábszelep használatával tiszta víz kiemelésére.
A kerti szivattyú alkalmas házi vízellátásra és öntözésre is. Házi vízellátásnál a szivattyút puffer tartállyal (Hidrofor) és nyomáskapcsolóval kell felszerelni.
A szivattyú tengelytömítése csúszógyűrűs.
A szivattyú kiválasztásánál figyelembe kell venni az alábbiakat:
A nyugalmi vízszintet, vagyis, hogy a vízszint ahonnan szivattyúzni kívánunk, milyen mélyen helyezkedik el a telepíteni kívánt szivattyú magasságához képest. Továbbá, hogy mennyi vizet képes adni a kút egy időmennyiség alatt (általában liter/órában mérik) és mekkora vízelvételnél van a kút homokolási határa (javasolt a lábszelep és a kút alja között 1 méter távolságot tartani).
Erősen homokoló kutaknál önfelszívó szivattyúkat ajánlunk, ezeknek a homoktűrő képessége magasabb a búvárszivattyúkénál, valamint homokkopás esetén javításuk gazdaságosabb, mint a búvárszivattyúké.
Nyomásigényünk alapján az önfelszívó szivattyút úgy kell kiválasztani, hogy a maximálisan szükséges emelőmagasság és a csőellenállás összegén felül min. 2,5 bar (25 m emelőmagasság) nyomás maradjon kifolyási nyomásnak. Öntöző rendszereknél ennél nagyobb nyomásra van szükség.
Az önfelszívó szivattyú telepítésénél a fagyveszélyre figyelni kell, mert a szivattyú szivattyúházában maradt víz szétrepesztheti azt. Magyarországon a fagyveszély a talajszint alatt kb. 80cm-ig terjed, így a szivattyút erre a mélységre érdemes telepíteni, vagy téliesíteni kell (azaz az önfelszívó szivattyú szivattyúházában maradt vizet le kell engedni, ha nem használják).